Skip to content

28 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1980

Last Sale Price
$782,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block43.22
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description1.5SB 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,322
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
41%
Improvement Value:$454,600
59%
Total Assessment$773,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,423+3.3%
2024$23,641-0.1%
2023$23,664+4.2%
2022$22,713+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$782,000

From:

To:

Sq Ft4,322DeedBook 6264, Page 533Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 4514, Page 291

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 3114, Page 342

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 2587, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1980