Skip to content

26 Meadow LanePennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block43.22
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,350
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
46%
Improvement Value:$373,100
54%
Total Assessment$692,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,850+3.3%
2024$21,151-0.1%
2023$21,171+5.1%
2022$20,140+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,350DeedBook 6287, Page 1036Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft3,350DeedBook 6201, Page 576Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 3536, Page 151

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2828, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1985