Skip to content

27 Arvida DrPennington, NJ 08534

Built 1981

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block43.23
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SM&B 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,816
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,000
41%
Improvement Value:$454,900
59%
Total Assessment$775,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,245+3.3%
2024$23,462-0.1%
2023$23,485+2.5%
2022$22,911+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft3,816DeedBook 6552, Page 441Recorded3/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1981