Skip to content

12 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$751,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block43.23
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,982
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
48%
Improvement Value:$348,800
52%
Total Assessment$670,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,177+3.3%
2024$20,500-0.1%
2023$20,520+2.5%
2022$20,023+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$751,000
Sq Ft3,982DeedBook 6413, Page 673Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 5081, Page 49

Property Sale

Sale
$402,500
DeedBook 2356, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1985