Skip to content

31 Arvida DrPennington, NJ 08534

Built 1980

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block43.24
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SB 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,296
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
42%
Improvement Value:$406,700
58%
Total Assessment$698,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,045+3.3%
2024$21,340-0.1%
2023$21,361+4.4%
2022$20,456+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft3,296DeedBook 6263, Page 1414Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 2422, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1980