Skip to content

7 Silvers CourtPennington, NJ 08534

Built 2019

Last Sale Price
$1,790,565
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block43.24
Lot15.16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage5,457
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,700
19%
Improvement Value:$1,323,600
81%
Total Assessment$1,643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,879+3.3%
2024$50,219-2.4%
2023$51,471+4.9%
2022$49,053+2.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,790,565
Sq Ft5,457DeedBook 6377, Page 435Recorded8/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019