Skip to content

2 Silvers CourtPennington, NJ 08534

Built 2022

Last Sale Price
$1,384,028
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block43.24
Lot15.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage6,139
Acreage2.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
26%
Improvement Value:$866,800
74%
Total Assessment$1,178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,202+3.3%
2024$36,012+277.8%
2023$9,532+2.5%
2022$9,301+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,384,028
Sq Ft6,139DeedBook 6501, Page 270Recorded9/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$3,500,000
DeedBook 6230, Page 134