Skip to content

3 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$999,750
Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block43.24
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SF 3AG/POOL
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,997
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
37%
Improvement Value:$527,500
63%
Total Assessment$831,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,250+3.3%
2024$25,411-0.1%
2023$25,436+2.5%
2022$24,820+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,750

From:

To:

Sq Ft2,997DeedBook 6184, Page 1766Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$461,900
DeedBook 2502, Page 76

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 2315, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1985