Skip to content

11 Elm Ridge RoadPennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Feb 5, 2002

Property Information

Block43.24
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,010
Acreage3.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,300
52%
Improvement Value:$317,200
48%
Total Assessment$658,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,789+3.3%
2024$20,124-0.1%
2023$20,144+2.5%
2022$19,656+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4222, Page 194

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 3323, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1985