Skip to content

17 Elm Ridge RoadPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block43.24
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,402
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,500
45%
Improvement Value:$415,100
55%
Total Assessment$761,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,044+24.8%
2024$19,268-0.1%
2023$19,287+2.5%
2022$18,820+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,900
Sq Ft2,402DeedBook 6425, Page 1368Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 4847, Page 263

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 4594, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1962