Skip to content

1 East Acres DrivePennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block43.24
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,460
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,100
61%
Improvement Value:$185,500
39%
Total Assessment$472,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,920+3.3%
2024$14,443-0.1%
2023$14,457+2.5%
2022$14,107+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500
DeedBook 4440, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1975