Skip to content

7 East Acres DrivePennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Date
Sep 3, 2010

Property Information

Block43.24
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,852
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
60%
Improvement Value:$211,800
40%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,757+3.3%
2024$16,221-0.1%
2023$16,237+2.5%
2022$15,844+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6106, Page 441

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 6016, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1975