Skip to content

9 East Acres DrivePennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2019

Property Information

Block43.24
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG 1-OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,786
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
61%
Improvement Value:$200,800
39%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,410+3.3%
2024$15,885-0.1%
2023$15,901+4.5%
2022$15,218+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975