Skip to content

11 East Acres DrivePennington, NJ 08534

Built 1980

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 17, 2007

Property Information

Block43.24
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage5,525
Acreage3.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,700
49%
Improvement Value:$353,500
51%
Total Assessment$698,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,042+3.3%
2024$21,337-0.1%
2023$21,358+4.7%
2022$20,391+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 5626, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1980