Skip to content

6 East Acres DrivePennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Price
$723,700
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block43.24
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,486
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,500
66%
Improvement Value:$164,100
34%
Total Assessment$483,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,267+3.3%
2024$14,779-0.1%
2023$14,793+2.5%
2022$14,435+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$723,700
Sq Ft2,486DeedBook 6499, Page 1637Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6155, Page 1627

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4514, Page 280

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 3132, Page 139

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2512, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1975