Skip to content

6 Blue Spruce DrPennington, NJ 08534

Built 1974

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block43.24
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,814
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,500
41%
Improvement Value:$460,400
59%
Total Assessment$781,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,685+3.3%
2024$23,895-0.1%
2023$23,918+3.9%
2022$23,014+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$777,000

From:

To:

Sq Ft3,814DeedBook 6297, Page 280Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 6064, Page 84

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 5510, Page 194

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2366, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1974