Skip to content

12 Blue Spruce DrPennington, NJ 08534

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block43.24
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,353
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
42%
Improvement Value:$440,400
58%
Total Assessment$759,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,974+3.3%
2024$23,207-0.1%
2023$23,230+2.5%
2022$22,668+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$831,000
DeedBook 5701, Page 79

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 3805, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1974