Skip to content

11 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block43.24
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SB/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,515
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,100
40%
Improvement Value:$470,200
60%
Total Assessment$781,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,666+3.3%
2024$23,877-0.1%
2023$23,900+2.5%
2022$23,322+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,280,000
Sq Ft3,515DeedBook 6596, Page 169Recorded7/2/2025

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,585DeedBook 6263, Page 106Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 3220, Page 301

Property Sale

Sale
$394,500
DeedBook 2383, Page 5221

Property Built

Built

Year Built: 1986