Skip to content

20 Alta Vista DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
May 31, 1970

Property Information

Block43.25
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,556
Acreage1.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,800
61%
Improvement Value:$219,300
39%
Total Assessment$562,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,826+3.4%
2024$16,280-1.6%
2023$16,546+2.5%
2022$16,146+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960