Skip to content

26b Elm Ridge RoadPennington, NJ 08534

Built 1991

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block44
Lot17.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,036
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,500
37%
Improvement Value:$597,000
63%
Total Assessment$953,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,102+3.3%
2024$29,139-0.1%
2023$29,168+3.6%
2022$28,163+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5203, Page 256

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 3190, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1991