Skip to content

216 Penn View DrPennington, NJ 08534

Built 1968

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block46.02
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,112
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,200
65%
Improvement Value:$192,600
35%
Total Assessment$543,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,918+3.4%
2024$16,369+3.2%
2023$15,859+2.5%
2022$15,469+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,112DeedBook 6505, Page 1595Recorded11/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968