Skip to content

107 Pierson DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block46.03
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,895
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,200
71%
Improvement Value:$140,700
29%
Total Assessment$484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,308+3.3%
2024$14,819+11.0%
2023$13,346+2.5%
2022$13,024-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,895DeedBook 6429, Page 79Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,895DeedBook 6372, Page 1276Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2438, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1970