Skip to content

106 Lewis Brook RdPennington, NJ 08534

Built 1969

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block46.05
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,977
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,200
76%
Improvement Value:$117,500
24%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,302+3.3%
2024$14,812+3.6%
2023$14,301+2.5%
2022$13,955+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4255, Page 218

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 3850, Page 148

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2578, Page 532

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2407, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1969