Skip to content

102 Hessian Hill DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block46.06
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,754
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,200
55%
Improvement Value:$276,200
45%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,586+3.3%
2024$18,959+2.8%
2023$18,452+2.5%
2022$18,006+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,754DeedBook 6289, Page 344Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2672, Page 112

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 2406, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1970