Skip to content

111 Murphy DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block46.07
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,172
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,200
45%
Improvement Value:$423,900
55%
Total Assessment$771,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,344+3.3%
2024$23,565+2.2%
2023$23,062+2.5%
2022$22,504+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,195,000
Sq Ft4,172DeedBook 6520, Page 584Recorded4/13/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2702, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1970