Skip to content

102 Jamieson DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 16, 2009

Property Information

Block46.07
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SB 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,640
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,200
66%
Improvement Value:$174,100
34%
Total Assessment$512,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,173+3.3%
2024$15,656+3.4%
2023$15,145+2.5%
2022$14,779+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6025, Page 101

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 5371, Page 77

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 2599, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1970