Skip to content

104 Murphy DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block46.08
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,166
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,200
57%
Improvement Value:$266,900
43%
Total Assessment$616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,450+3.3%
2024$18,828+2.8%
2023$18,320+1.0%
2022$18,137+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,166DeedBook 6522, Page 421Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 6297, Page 1381Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 4091, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1970