Skip to content

32 Lake Baldwin DrivePennington, NJ 08534

Built 2002

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block46
Lot14.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningIC
Sq Footage4,007
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
32%
Improvement Value:$480,100
68%
Total Assessment$706,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,292+5.9%
2024$21,056-0.1%
2023$21,077-3.1%
2022$21,755-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft4,007DeedBook 6401, Page 521Recorded4/3/2020

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4371, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3916, Page 160