Skip to content

77 Route 31 NorthPennington, NJ 08534

Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block46
Lot26.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORAGE BLDGS
Dwellings1
ZoningIC
Sq Footage---
Acreage5.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,713,000
45%
Improvement Value:$2,092,000
55%
Total Assessment$3,805,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$120,124+3.3%
2024$116,281-0.1%
2023$116,395+2.5%
2022$113,579+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3079, Page 60