Skip to content

8 Lake Baldwin DrivePennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Aug 27, 1996

Property Information

Block46
Lot9.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/PL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,903
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,700
44%
Improvement Value:$425,500
56%
Total Assessment$757,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,905+6.6%
2024$22,428-0.1%
2023$22,450+2.5%
2022$21,907+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 3113, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1996