Skip to content

4 Voorhees WayPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$774,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block46
Lot9.23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,782
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,600
41%
Improvement Value:$442,600
59%
Total Assessment$748,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,621+6.3%
2024$22,220-0.0%
2023$22,221+2.5%
2022$21,683+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$774,000

From:

To:

Sq Ft3,782DeedBook 6291, Page 21Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4154, Page 191

Property Sale

Sale
$478,700
DeedBook 3473, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1998