Skip to content

2 Voorhees WayPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block46
Lot9.24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,432
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,600
41%
Improvement Value:$428,500
59%
Total Assessment$726,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,923+6.4%
2024$21,545-11.9%
2023$24,444+2.5%
2022$23,853+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft4,432DeedBook 6372, Page 1042Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft4,432DeedBook 6179, Page 489Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3094, Page 88