Skip to content

20 Lake Baldwin DrivePennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$696,000
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block46
Lot9.25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,156
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,100
40%
Improvement Value:$464,100
60%
Total Assessment$768,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,252+6.2%
2024$22,831-0.1%
2023$22,854+4.1%
2022$21,961+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$696,000
DeedBook 6123, Page 111

Property Sale

Sale
$955,000
DeedBook 5237, Page 158

Property Sale

Sale
$424,000
DeedBook 3201, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1997