Skip to content

18 Lake Baldwin DrivePennington, NJ 08534

Built 2001

Last Sale Price
$805,150
Last Sale Date
Dec 7, 2000

Property Information

Block46
Lot9.26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,164
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,800
33%
Improvement Value:$561,500
67%
Total Assessment$843,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,623+5.7%
2024$25,191-0.1%
2023$25,215+2.5%
2022$24,605+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$805,150
DeedBook 3987, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 3956, Page 31

Property Sale

Sale
$482,462
DeedBook 2892, Page 67