Skip to content

23 Willow Creek DrivePennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$1,020,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block46
Lot9.30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,160
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,500
36%
Improvement Value:$545,800
64%
Total Assessment$849,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,812+5.9%
2024$25,310+5.8%
2023$23,931+2.5%
2022$23,352+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,020,000
Sq Ft4,160DeedBook 6500, Page 1551Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 3093, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1996