Skip to content

5 Lake Baldwin DrivePennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block46
Lot9.35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/PL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,332
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,100
42%
Improvement Value:$407,200
58%
Total Assessment$703,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,203+6.5%
2024$20,848-0.1%
2023$20,869+2.5%
2022$20,364+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,332DeedBook 6358, Page 966Recorded2/19/2019

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5258, Page 278

Property Sale

Sale
$454,139
DeedBook 2916, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2856, Page 33