Skip to content

312 North Main StPennington, NJ 08534

Built 1780

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block47
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1405

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
ZoningOCC
Sq Footage2,542
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
44%
Improvement Value:$241,500
56%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,616+3.3%
2024$13,181-0.1%
2023$13,193+2.5%
2022$12,874+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,542DeedBook 6441, Page 1903Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 6297, Page 991Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5577, Page 294

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 3568, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1780