Skip to content

4 Timberlane DrivePennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2006

Property Information

Block48.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,537
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
58%
Improvement Value:$142,300
42%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,724+8.7%
2024$9,865-0.1%
2023$9,874+2.5%
2022$9,636+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955