Skip to content

175 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 17, 2000

Property Information

Block48.01
Lot16.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,888
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,600
59%
Improvement Value:$151,400
41%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,555+7.8%
2024$10,720-0.1%
2023$10,731+2.5%
2022$10,471+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3893, Page 251

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 2455, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1952