Skip to content

28 Timberlane DrivePennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block48.01
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,710
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
52%
Improvement Value:$178,100
48%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,791+8.2%
2024$10,898-0.1%
2023$10,908+2.5%
2022$10,645+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 6234, Page 158Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3222, Page 121

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 2612, Page 111

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2583, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1960