Skip to content

24 Timberlane DrivePennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block48.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,669
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,400
59%
Improvement Value:$130,200
41%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+9.2%
2024$9,098+2.7%
2023$8,857+7.0%
2022$8,278+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,669DeedBook 6447, Page 1386Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6143, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1956