Skip to content

3 Tree Farm RdPennington, NJ 08534

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block48.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1405

Building Details

Building Class---
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage---
Acreage1.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,000
40%
Improvement Value:$598,000
60%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,570+3.3%
2024$30,560-0.1%
2023$30,590+2.5%
2022$29,850-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 6589, Page 136Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$1,259,000
DeedBook 6406, Page 1637Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4799, Page 191