Skip to content

60 Yard RdPennington, NJ 08534

Built 1982

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 29, 1990

Property Information

Block48
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/DG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,331
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,400
44%
Improvement Value:$303,300
56%
Total Assessment$540,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,070+3.3%
2024$16,524-0.1%
2023$16,540+2.5%
2022$16,140+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2543, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1982