Skip to content

9 Nobadeer DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Mar 29, 2005

Property Information

Block49
Lot1.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,390
Acreage3.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,600
39%
Improvement Value:$525,400
61%
Total Assessment$860,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,150+3.3%
2024$26,282-0.1%
2023$26,307+2.5%
2022$25,671-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 5126, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$712,810
DeedBook 2551, Page 334