Skip to content

2 Nobadeer DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block49
Lot1.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,029
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,100
33%
Improvement Value:$541,900
67%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,572+3.3%
2024$24,754-8.7%
2023$27,100+2.5%
2022$26,444+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$618,000
Sq Ft5,029DeedBook 6374, Page 744Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 5915, Page 63

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 4774, Page 144

Property Sale

Sale
$727,500
DeedBook 3705, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2580, Page 898