Skip to content

27 Yard RdPennington, NJ 08534

Built 1992

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 24, 1993

Property Information

Block49
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1404

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,512
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,800
63%
Improvement Value:$158,600
37%
Total Assessment$424,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398+3.3%
2024$12,970-0.1%
2023$12,982+2.5%
2022$12,668+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2753, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1992