Skip to content

15 Yard RdPennington, NJ 08534

Commercial

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block49
Lot6.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1404

Building Details

Building Class---
DescriptionDAY CARE CTR
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage14.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,226,000
76%
Improvement Value:$397,800
24%
Total Assessment$1,623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,263+3.3%
2024$49,623+6.5%
2023$46,582+2.5%
2022$45,456+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,200,000
DeedBook 6380, Page 274Recorded9/5/2019