Skip to content

194 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1986

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block4
Lot24.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2AG1DG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,714
Acreage6.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
63%
Improvement Value:$134,700
37%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,564+6.8%
2024$10,827-0.1%
2023$10,838+0.0%
2022$10,838
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,714DeedBook 6426, Page 107Recorded12/29/2020

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,714DeedBook 6390, Page 1Recorded12/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1986