Skip to content

63 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 1999

Property Information

Block4
Lot63.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,942
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
61%
Improvement Value:$173,400
39%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,998+3.3%
2024$13,550-0.1%
2023$13,564+2.5%
2022$13,235+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960