Skip to content

182 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2001

Property Information

Block4
Lot7.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description1.5SF/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,335
Acreage2.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,800
57%
Improvement Value:$200,400
43%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718+3.3%
2024$14,247-0.1%
2023$14,261+2.5%
2022$13,916+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 2530, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1945